FORTYFIKACJE.NET
Niezależne Forum i Portal miłośników Fortyfikacji i Wojska Polskiego

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Fortyfikacje na wschód od Golubia- Dobrzyna
Autor Wiadomość
hege22 
generał brygady

Kraj:
Poland

Wysłany: 2006-03-25, 14:20   Fortyfikacje na wschód od Golubia- Dobrzyna

Czy ktoś wie co to za linia umocnień? Schrony znajdują się ok 5 km za Golubiem, przy drodze na Rypin.
Zamieściłem ten wątek w umocnieniach Wsch Pruskich, bo okolica została wcielona do Rzeszy w 1939 r.

golub04.jpg
Plik ściągnięto 3956 raz(y) 11,53 KB

golub05.jpg
Plik ściągnięto 3956 raz(y) 16,11 KB

golub02a.jpg
Plik ściągnięto 3956 raz(y) 15,22 KB

golub03.jpg
Plik ściągnięto 3956 raz(y) 13,35 KB

golub01a.jpg
Plik ściągnięto 3956 raz(y) 14,84 KB

Skoczek 
Moderator

Kraj:
Poland

Wysłany: 2006-04-26, 16:11   

Dla mnie jest to ogromna ciekawostka. Gdybyś nie napisał miejscowosci to bym wstępnie stwierdził, że schrony z Linii Mołotowa (chociaż tak nie do końca pasują- braki w elementach stalowych :mrgreen: ). Ale tak to zupełnie nie mam pojęcia.

chudzin 
Moderator

Kraj:
Poland

Wysłany: 2006-04-26, 19:06   

Wygląda jak jedna z linni południkowych - garaże na PAK-i, bierniaki 501-kowopodobne (to duże?) małe schrony (hmm... R 667?). Fajne :-) Tobruków tam nie było?

anarchista 
Moderator

Kraj:
Kiribati

Wysłany: 2006-04-26, 19:51   

O ile dobrze pamiętam wątek z forum pomorskiego (PFE) to były - chyba nawet fotka golub05.jpg to Rs.

chudzin 
Moderator

Kraj:
Poland

Wysłany: 2006-04-26, 21:37   

Booożeee.... ja to wejście za strzelnicę wziąłem... To przechylony ringstand... Ale gapa ).4

hege22 
generał brygady

Kraj:
Poland

Wysłany: 2006-04-27, 15:16   

Po napisaniu tego wątku kupiłem książkę J. Sadowskiego "Atlas pancerzy..." gdzie była piękna mapka niemieckich fortyfikacji w XX w., i faktycznie była tam zaznaczona linia fortyfikacji (mniej wiecej przechodząca przez Golub) nie oznaczona żadną nazwą (OKH-Stellung z 1944r).
Zdjęcia golub01a.jpg, golub03.jpg, golub04.jpg przedstawiają jeden obiekt prawdopodobnie R701 (nie ma tam biernych), a golub02a.jpg i golub05.jpg drugi - "tobruk". Nie wiem czy jest ich więcej przejeżdżałem tam tylko samochodem, a zdjęcia z bliska wykonał mój kuzyn.

KaiserChief 
starszy sierżant

Kraj:
Czech Republic

Wysłany: 2006-04-28, 10:41   

chudzin napisał/a:
małe schrony (hmm... R 667?).

667? Kleinschartenstand fur 5cm KwK?????

Maybe you meant 668 - Kleinunterstand fur 6 mann in B1 "neu".

).1 V.

chudzin 
Moderator

Kraj:
Poland

Wysłany: 2006-04-28, 12:38   

My mistake. It is ringstand (tobruk) :-)

Schliemann 
Expert

Kraj:
Vatican

Wysłany: 2006-04-28, 19:44   

Cytat:
Czy ktoś wie co to za linia umocnień? Schrony znajdują się ok 5 km za Golubiem, przy drodze na Rypin.

To jest łącznik umocnień wschodniopruskich z pozycjami OKH Stellung b2 nad Wisłą (i obszarem Twierdzy Toruń). Budowane od 1944 - tylko część prac ukończono. Są tu 668, 701, Rs, Kochy oraz (podobno) jakieś nietypowe lekkie schrony bierne. Roboczo nazwałem to linią Wel - Drwęca, bo tak mniej więcej przebiega. Jest kilka schronów w rejonie Tamy Brodzkiej, Kurzętnika, Radomna i dalej na Dąbrówno, Stębark (gdzie miał być nowy Stp. "Tannenberg"! ) aż po rejon Witramowa, gdzie nowa pozycja łączyła się z Pozycją Olsztynecką. Wzdłuż dolnej Drwęcy linia miała być podwojona. Wspomnia także o niej krótko M. Dudek w INFORT - Pozycji Iławskiej...
Były jeszcze planowane (częściowo realizowane) dwie "południkowe" pozycje polowe w pasach Wel-Skrwa (Lidzbark Welski - Sierpc - rejon umocniony Włocławek OKH Stellung b1), a także Orzyc-Ładynia (Mława - Płońsk - OKH Stellung a2).
Wg Rawskiego http://kaczorek.easyisp.p...load.php?id=563 były jeszcze tzw. pozycje Płock-Chorzele, ale zero wiedzy czy coś tam budowano...

Cytat:
Zamieściłem ten wątek w umocnieniach Wsch Pruskich, bo okolica została wcielona do Rzeszy w 1939 r.

Hmm, tylko częściowo - bo Prusy Wschodnie ("nowy" Regierungsbezirk Zichenau) sięgały na zachód do linii Ostróda-Działdowo-Sierpc-Płock - dalej były Prusy Zachodnie (Danzig - Westpreussen). Golub, Brodnica, Tama Brodzka i Iława podlegały właśnie tam...
Ale to oczywiście tylko mało istotny szczegół administracyjno-geograficzny.

chudzin 
Moderator

Kraj:
Poland

Wysłany: 2007-02-02, 11:51   

A czy ktoś posiada informacje na temat rs-ów i innych po zachodniej stronie Wisły, w rejonie Bydgoszczy?

Odpowiedz do tematu