FORTYFIKACJE.NET
Niezależne Forum i Portal miłośników Fortyfikacji i Wojska Polskiego

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Miedzypolowy schron piechoty wz 1887
Autor Wiadomość
Wilku 
młodszy chorąży

Kraj:
Poland

Wysłany: 2009-07-15, 20:34   

Slyszal moze ktos kiedys o czyms takim jak "Denkschrift uber die Festung Breslau" Malachowicz wspomina o tym w swoim opracowaniu, ale to jedyna wzmianka na jaka sie natchnelem dotychczas.
"Twierdza Poznan" wyjasnila nieco w kwestii schronow mobilizacyjnych z 1914 - identyczny jest przekroj schronow model 1912 (i takze elementy konstrukcyjne identyczne) jesli torunskie schrony 1888 zostaly wybudowane w tym okresie, to mam wrazenie, ze pozniejsze schrony wroclawskie moglyby zostac wykonane faktycznie zgodnie z nowa instrukcja (1890?) a to tlumaczyloby dodanie studni i latryny... taka teza...

john12558 
Cywil

Kraj:
Bangladesh

Wysłany: 2012-11-09, 03:00   

One of the most appreciated members of today luxury watch-making industry created during the second half of the 19th century in Bienne Switzerland Edox is a watchmaking brand synonymous with Swiss fine watch-making traditions and expertise gerald genta replica watches uncompromising mechanical innovation and remarkably distinguished design. The brand's story started with a daring entrepreneur Christian Rüefly-Flury a visionary watchmaker who decided to create his own watch-manufacture according to his own innovative principles and perfectionist philosophy. Internationally known for implementing cutting-edge advanced technologies fake audemars piguet watch replica omega constellation ladies mini and for paying great attention to the purity of the finest detail touch Edox is also the brand that manufactures the thinnest calibers in the world bvlgari bangle replica bound to thrill the watch-enthusiasts all over the globe. However although throughout almost a century of existence the brand manufactured countless timepieces inspired by the adrenalin-inflicting universe of racecars or diving Edox also dedicated a lot of time and research to pleasing the day's fashionable women in search of a reliable timekeeping companion and of a genuine fashion statement. Therefore fake hamilton watch we are going to present to you one of the most beautiful additions to the sophisticated Edox Style and Elegance Les Vauberts Watch Collection dedicated to women the outstanding Edox Les Vauberts Automatic Day Date Watch Line. A line which emanates class and femininity Edox Les Vauberts Automatic Day Date Watch Line comprises beautiful models performed satin-polished stainless steel but also available in rose gold colored PVD coating. The stylish architecture of the cases which are 10.4 mm thick and measure 40.5 mm in diameter incorporates a scratchproof sapphire crystal treated with anti-reflective substances hamilton dodson replica watches and a steel crown and provides 50-meter water tightness. The models demonstrate beautiful dials performed in black or silver which catch the eye through a dial aperture located beneath the 12 o'clock position which reveals the high-end mechanism which animates the timepiece. They are fitted with elegant steel faceted hands and applied hour indices available in steel and gold-tone PVD-coated variations.Furthermore the superb models of the Edox Les Vauberts Automatic Day Date Watch Line accommodate top quality ETA self-winding mechanical movements the Caliber 2824 which ensures central hours minutes seconds day and date functions.Especially designed to be a sophisticated accessory for the charismatic lady of the 21st century the eye-catching models of the Edox Les Vauberts Automatic Day Date Watch Line come matched with black or brown elegant leather straps; as far as the price tag goes girard perregaux sport classique fake watch fake rolex milgauss watch we expect it to be around $1 000.00. Edox Les Vauberts Automatic Day Date Pictures Gallery

Wilku 
młodszy chorąży

Kraj:
Poland

Wysłany: 2012-11-10, 16:28   

z pewnością jest to odpowiedź której oczekiwałem... :lol:
Swoją drogą, sprawa schronów międzypolowych w fortyfikacji pruskiej, jest bardzo złożona, i dużo bardziej niż mi się wydawało tworząc ten wątek. Przemiany miały charakter ewolucyjny, a wszystko zaczyna się od poligonowych prób z nowymi pociskami artyleryjskimi w roku 1886...

Śruba 
młodszy chorąży

Kraj:
Poland

Wysłany: 2012-11-11, 19:22   

za to zegarek będziesz miał zaj.... prosto z Chin, przynajmniej się nie spóźnisz na Miedzypolowy schron piechoty wz 1887

Przepraszam, czekasz na odpowiedź ponad trzy lata, nikt się nie odezwał, ja nie mogę Ci pomóc może chociaż sprawię że się uśmiechniesz :grin:

pozdrawiam
b) leśne
te pierwsze były i są łatwe do odnalezienia, zarówno przez saperów jak i złomiarzy, te drugie, Bogu dzieki, nie.

Wilku 
młodszy chorąży

Kraj:
Poland

Wysłany: 2012-11-12, 20:42   

Ja sobie już znalazłem odpowiedź na to pytanie trochę inną drogą, i jeśli by ktoś był zainteresowany kiedyś, to mogę służyć wyłożeniem swojego poglądu na sprawę ;-) - mniej lub bardziej popartego materiałem źródłowym.

Mimo wszystko dzięki za odpowiedź, i faktycznie, warto podejść do sprawy z humorem :grin:

jes 
podporucznik

Kraj:
Poland

Wysłany: 2012-11-13, 15:24   

Wilku napisał/a:
jeśli by ktoś był zainteresowany kiedyś, to mogę służyć wyłożeniem swojego poglądu na sprawę

Przyznam, że byłbym zainteresowany, i chyba nie tylko ja.
Jak chciałbyś to zrobić?

Wilku 
młodszy chorąży

Kraj:
Poland

Wysłany: 2012-11-13, 20:42   

Przede wszystkim muszę zaznaczyć że nie udało mi się dotrzeć do podstawowego źródła, czyli normatywów budowlanych, wprowadzonych po strzelaniach na poligonach w Juteborgu i Kummersdorfie w roku 1886. Wiadomo jednak, że początkowo wprowadzono do służby schron piechoty wyposażony w sześć kazamat i korytarz w szyi. Taki typ schronu określa się w literaturze jako schron piechoty wzoru (modelu) 1887. Następnie, drogą ewolucji schrony piechoty stawały się coraz bardziej 'znośne' dla przebywającego w nich wojska - pojawia się najpierw model schronu nazywany czasem modelem 1888 - akurat w tym modelu dodano przejścia bezpośrednio między kazamatami niezależnie od korytarza w szyi.
Może to dziwnie zabrzmieć, ale o ile są poszlaki, przemawiające za schronem piechoty wz.1887, tak nie spotkałem się z poszlakami, sugerującymi wprowadzenie nowych rozwiązań w odpowiednich normatywach - mogę się bardzo grubo mylić, ale na podstawie tego co mi wiadomo, to instrukcje budowlane wprowadzane od 1886, w ogóle zakładały budowę w międzypolach fortów, schronów piechoty, proponując podstawowe rozwiązanie (model 1887) które potem ewoluowało w takim kierunku, że;
-dodano przejścia między kazamatami, niezależne od korytarza,
-dodano latrynę i studnię,
-około 1895 zaczęto stosować w miejscu poduszek piaskowych beton - bardzo ciekawym jest tutaj przykład wrocławskiego IR10, w którym na taki krok zdecydowano się dopiero w trakcie budowy.
-do 1899/1900 budowano jeszcze schrony piechoty będące rozwinięciem koncepcji z lat 1886/1887
-od mniej więcej 1901 zaczęto tworzyć betonowe konstrukcje monolityczne, często z kazamatami flankującymi.
Co ciekawe - zestandaryzowane budowle tego typu, pojawiają się właściwie (na ziemiach polskich) tylko w Toruniu, Poznaniu i Wrocławiu, w pozostałych twierdzach, właściwie każdy schron dla piechoty dostosowany jest do zastanych warunków, i nie ma dwóch takich samych (dla przykładu obiekty w Grudziądzu i Chełmnie)

Na tym się mniej więcej kończy ewolucja schronu piechoty - dopiero przy mobilizacji w 1914 są na szeroką skalę budowane obiekty tego typu, nie mające już jednak nic wspólnego ze schronami piechoty wcześniejszego okresu, ponieważ te "mobilizacyjne" były często de facto obiektami fortyfikacji pomocniczej (T.V.A. 23, 1907), czy jak byśmy dziś powiedzieli półstałej.

Podstawą do moich przemyśleń były;
seria wydawnicza "Atlas Twierdzy Toruń"
Fortyfikacja, tom V
ograniczona pula zachowanych dokumentów archiwalnych i źródłowych

DaSk 
kapitan

Kraj:
Poland

Wysłany: 2012-11-14, 14:29   

Czy w przypadku schronów mobilizacyjnych nie poszedłeś we wnioskowaniu za daleko? Jak się nie mylę w pruskiej fortyfikacji nie istniało coś takiego jak "fortyfikacja pomocnicza". Schrony mobilizacyjne były obiektami rozbudowy mobilizacyjnej/uzbrojeniowej? twierdzy.

YacoL 
starszy sierżant

Kraj:
Poland

Wysłany: 2012-11-14, 15:07   

Wilku, Twoje przemyślenia co do modeli 1887 i 1888 idą we właściwym kierunku, można je jeszcze uściślić:

- Komitet Inżynieryjny wprowadził 3.02.1887 wzorzec dla kompanijnego schronu piechoty. To jest właśnie ten często reprodukowany obrazek (m.in. we wspomnianym V tomie Fortyfikacji): 6 pomieszczeń o wymiarach 4 x 7,5 m, trzy wejścia, okna w osiach pomieszczeń, brak bezpośrednich przejść pomiędzy pomieszczeniami. Takich schronów zbudowano mało...

- ... ponieważ wkrótce pojawiły się mutacje projektu, np. wersja określana w literaturze jako "toruńska" z sześcioma wejściami i przejściami między komorami w jednej linii przy ścianie czołowej. Podobna odmiana lecz 5-wejściowa występowała w Poznaniu. Dokładna data wprowadzenia tych zmian nie jest znana, jak również to, czy były to pomysły KI, czy raczej lokalnych urzędów fortyfikacyjnych.

- 18.07.1888 KI ogłosił uzupełnienie do instrukcji z 3.02.87, wprowadzające szachownicowe przejścia bezpośrednio między komorami, zwiększając liczbę wejść do 7 i zalecając budowę studni wewnątrz. Ten dokument nie był nową instrukcją, lecz raczej poleceniem zmiany starej na zasadzie "wykreślić - dopisać" (tak jak dzisiaj "Ustawa o zmianie Ustawy etc"). Gdyby trzymać się ściśle takiej "ustawowej" analogii powinniśmy pisać "wzór 1887 z późn. zm.". Dla wygody piszemy "wzór 1888".

Wilku 
młodszy chorąży

Kraj:
Poland

Wysłany: 2012-11-14, 16:44   

kol. DaSk - wydaje mi się, że nie posuwam się zbyt daleko, gdyż instrukcja T.V. A.23 nosi tytuł "Anleitung fur die Ausfuhrung von Behelfsbefestigungen".
kol. Yacol - czy dokumentacja Komitetu Inżynieryjnego, dotycząca schronów piechoty, jest dostępna w którymś archiwum, jeśli tak, to w którym i pod jaką sygnaturą ? Generalnie, bardzo mnie cieszy, szanownego kolegi odpowiedź w tym temacie, i jest rzeczywiście, w ogólności zbieżna z moimi poglądami na sprawę. Choć muszę przyznać że wprowadzenie poprawki, nie wynikającej li tylko, z doświadczenia lokalnych "Fortifikation" jest dla mnie pewną nowością.
Serdecznie dziękuje.

Odpowiedz do tematu