FORTYFIKACJE.NET
Niezależne Forum i Portal miłośników Fortyfikacji i Wojska Polskiego

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Spis wszystkich fortyfikacji w Polsce!
Autor Wiadomość
herring 
chorąży

Kraj:
Poland

Wysłany: 2008-05-03, 23:24   Spis wszystkich fortyfikacji w Polsce!

Witam,

Ostatnio w przypisach w artykule p. Perzyka doczytałem się, że istnieje dokumentacja wszystkich znanych specjalistom od fortyfikacji obiektów fortecznych. Opracowanie nazywa się: "Kartograficzne udokumentowanie zabytków budownictwa obronnego w Polsce od połowy XVIII w. do 1945 r.". Jest to projekt badawczy nr. T07F036 sfinansowany przez Komisję Badań Naukowych. Jako że projekt ten finansowany jest przez Państwo Polskie z naszych podatków, chciałbym sie dowiedzieć, gdzie można dostać lub kupić kopię tego opracowania (mam nadzieję że nie jest tajne...)

Proponowałbym też, żeby kolejni chętni do lektury tej pracy dopisywali się pod spodem.

pozdrawiam
herring

człowiekzmazur 
Expert

Kraj:
Poland

Wysłany: 2008-05-04, 00:08   

cała dokumentacja została przekazana dla TPF oraz do rady naukowej Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej (ul. Koszykowa 55) w celu dopracowania graficznego i wydania w formie katalogu. Niestety minęło ponad 10 lat i nic na ten temat nie słychać. Jeden z trzech egzemplarzy mapy zbiorczej jako załącznik do tego katalogu znajduje się w muzeum TMTB w twierdzy Boyen- Giżycko. Wbrew pozorom nie jest to wykaz kompletny, gdyż obejmuje tylko schrony bojowe oraz fortyfikacje od połowy XVIII wieku.

Złośliwiec 
starszy sierżant

Kraj:
Poland

Wysłany: 2008-05-04, 00:14   

Czy to nie są te badania i katalogowanie obiektów prowadzone zaraz po wojnie? Kiedyś szukałem tego w bibliotece WAT-u niestety bez skutku.

A może ktoś z forumowiczów zweryfikować czy podobne badania przeprowadzane były w latach 80' na zlecenie wojska? Bo i takie informacje do mnie dotarły.

sqh 
Expert

Kraj:
Poland

Wysłany: 2008-05-04, 00:38   

Drugi egzemplarz tzw. "Grantu" był jeszcze jakiś czas temu w zbiorach Wydziału Architektury PW, a zawiadywał nim osobiście dr Piotr Molski. Na ścianie gabinetu wisiała wielka mapa Polski (bodajże 1:500000) z numerkami, oznaczającymi kolejne obiekty, zaś w szafie obok, w segregatorach, tkwiła część pisemna i mapy 1:200000.

Obecnie dostęp do materiałów może być cokolwiek problematyczny, gdyż, jak być może części z Was jest wiadome, dr Molski (i nie tylko) miał zostać postawiony przed Sąd Koleżeński TPF za Zegrze, ale gdy ta wiadomość dotarła do niego - sam wypisał się z TPF... Na szczęście, większość zainteresowanych członków TPF zdążyła zawczasu porobić kopie przynajmniej tej części materiałów, która pokrywała się z ich zainteresowaniami.

Nie jestem w stanie ocenić całości, ale przynajmniej w mojej materii - czyli fortyfikacji polskiej 1918-39 - opracowanie było interesujące, choć bynajmniej nie rewelacyjne. Różne zespoły autorów w różny sposób interpretowały wytyczne, więc produkt finalny jest mocno niejednolity. W chwili obecnej jest zaś zdecydowanie zdezaktualizowany.

sqh 
Expert

Kraj:
Poland

Wysłany: 2008-05-04, 00:43   

Złośliwiec napisał/a:
Czy to nie są te badania i katalogowanie obiektów prowadzone zaraz po wojnie? Kiedyś szukałem tego w bibliotece WAT-u niestety bez skutku.

Bo te są w CAW-ie.

Kiedyś u naszego Ojca Założyciela ;-) widziałem pojedyncze kserówki inwentaryzacji Mławy i Śląska bodajże - może napisze coś bliżej o tych materiałach? Ja pamiętam, że przekroje schronów były mocno koślawe, a lokalizacja w terenie - miejscami wątpliwa. Ale zawsze jest to jakiś dodatkowy punkt wyjściowy do dalszych poszukiwań... ).3

człowiekzmazur 
Expert

Kraj:
Poland

Wysłany: 2008-05-04, 07:40   

Na Mazurach takie opracowania powstawały jeszcze w latach 80-tych dla potrzeb OC. Zdanie o nich jest prawidłowe, bardzo schematyczne, często bryła nie pokrywa sie z rzeczywistością, namiary w terenie problematyczne- ALE S?. Poza tym z wiadomych względów inwentaryzowane były obiekty tylko zachowane.
Co do grantu, podobnie jak Szymon pracowałem nad nim i gdzieś mam jakieś notatki i tabele. Poza tym gdzieś mam komplet informacji spisanych z mapy zbiorczej

herring 
chorąży

Kraj:
Poland

Wysłany: 2008-05-04, 09:11   

No właśnie...

Z kimkolwiek rozmawiam, kto brał udział w "grancie", mówi że udało mu sie skopiować parę kartek. Być może kiedy wszyscy uczestnicy grantu powymieniają się w końcu tym, co pokopiowali, będziemy mieli całe opracowanie....

A tak na poważnie - czy jest jakaś szansa, żeby wyciągnąć "grant" z tej czarnej dziury? W koncu pieniądze wydano, trochę ludzi się nachodziło, a dostęp do tego mają wybrani. Z resztą, jak się wydaje po informacjach wychodzących na światło dzienne, niezbyt z tego dostepu korzystają.
Jeżeli "grupa trzymająca grant" ma w nosie publikację, to niech to przynajmniej umieszczą go w internecie - wtedy będzie ktokolwiek miał z tego jakikolwiek pożytek, zanim hobbyści odkryją po raz drugi te same obiekty, lub zostaną one zniszczone.

pozdrawiam
herring

dehn 
major

Kraj:
Poland

Wysłany: 2008-05-04, 10:30   

Możliwość obejrzenia tego zbioru na pewno było by bardzo interesująca. Niestety jest jak jest. :roll:

von reuffen 
kapitan

Kraj:
Poland

Wysłany: 2008-05-04, 11:46   

Rozumiem, ze na forum nie ma nikogo z TPF?

Takie materiały są bezcenne, przynajmniej jako jedno ze źródeł do weryfikacji w terenie.

Przy okazji wraca kwestia współpracy środowiska akademickiego z pasjonatami, mam wrażenie, że to dwa różne światy :/

sqh 
Expert

Kraj:
Poland

Wysłany: 2008-05-04, 12:01   

herring napisał/a:
Z kimkolwiek rozmawiam, kto brał udział w "grancie", mówi że udało mu sie skopiować parę kartek. Być może kiedy wszyscy uczestnicy grantu powymieniają się w końcu tym, co pokopiowali, będziemy mieli całe opracowanie....

Ja, jak wspomniałem, mam dane, dotyczące fortyfikacji polskich 1918-1939. Nawet nie przekserowane, tylko przepisane. Bo jeżeli ktoś miał Grant w rękach, to wie, a jeśli nie, to informuję, że każdemu arkuszowi mapy 1:200000 towarzyszy tam tabelka z opisem znajdujących się na niej obiektów, odhaczonych w sposób nieco dyskusyjny - kolejno z północnego zachodu na południowy wschód (czy może odwrotnie). Nie miało sensu, bym to wszystko kserował, gdy na całej stronie A4 znajdowała się np. jedna rubryczka z dwuzdaniową informacją o interesującej mnie pozycji. Kserowanie map było również bez sensu - chyba zdajecie sobie sprawę, jak wyglądałyby poszukiwania urbana, zaznaczonego kropką o średnicy 5 mm na mapie 1:200000...? ).3

Pomijając już fakt, że jedni autorzy urbany zaznaczali, jako fortyfikację półstałą, a inni pomijali, jako polową (a tej Grant miał nie obejmować).

Ja tymi przepisanymi informacjami służę wszystkim zainteresowanym - o ile je znajdę. Bo od czasu Grantu praktycznie *każda* z polskich pozycji doczekała się dokładniejszego opracowania, zatem do notatek tych już od kilku lat nie mam potrzeby zaglądać.

Natomiast osobiście w bezpośrednim tworzeniu opracowania (tj. prowadzonym specjalnie pod tym kątem badaniach terenowych i przy opracowaniu tabelek - wszytko, rzecz jasna, za wynagrodzeniem pieniężnym) nie brałem udziału. Dopiero gdy pojawiła się koncepcja wydania książki, niektórym znajomym autorom udostępniłem - po koleżeńsku, więc nieodpłatnie - materiał ilustracyjny mojego autorstwa. Który, jak na razie, przepadł wraz z ich tekstami. Więc i za bardzo nie mam pojęcia, na jakim etapie jest to wydawnictwo i czy ktoś w ogóle jakieś ruchy w tym kierunku wykonuje. A obawiam się, że nie :/

Odpowiedz do tematu