FORTYFIKACJE.NET
Niezależne Forum i Portal miłośników Fortyfikacji i Wojska Polskiego

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Pozycja Olsztynecka
Autor Wiadomość
Aufmann 
podpułkownik

Kraj:
Poland

Wysłany: 2014-11-13, 21:04   

Owicz napisał/a:
Aufmann napisał/a:
czy możesz zaprezentować malowanie schronu w Jabłonkach, które jest zgodne ze stanem historycznym ?

A w jakim celu?

Poznawczym, drogi Owiczu. Kilka lat temu miałem okazję zobaczyć schron w Starych Jabłonkach. Poświęciłem mu jednak zbyt mało czasu, aby być równorzędnym partnerem w dyskusji. Zapamiętałem świetnie zachowany "baranek" na elewacji schronu ale z wykruszeniami na płycie stanowiska dla armaty ppanc.

Sądziłem, że po doświadczeniach ostatnich kilku lat nic nie jest w stanie wyprowadzić mnie z równowagi. Byłem przekonany, że zniszczenie w Szczecinie unikalnego stanowiska bojowego dla armaty ppanc. przez kilku wandali jest odosobnionym przypadkiem, tragicznym przypadkiem, który nie może się już nigdy powtórzyć. Nie sądziłem, że podobne zło dotknie całkiem nieźle zachowany schron w Starych Jabłonkach. Schron, ze względu na swoje przeznaczenie, posiadał specyficzne położenie (lokalizację). Stawiany był bezpośrednio przy szlakach komunikacyjnych, które miał blokować ogniem (czołowym).

Jes, przeczytałem Twój post i chętnie napiszę do niego swój komentarz. Jednak dla mnie nie wszystko jest tak oczywiste.
Jes, proszę wytłumacz mi, dlaczego kolejną grupę wandali nazywasz ekipą remontową?

jes 
podporucznik

Kraj:
Poland

Wysłany: 2014-11-13, 22:31   

Aufmann napisał/a:
Jes, proszę wytłumacz mi, dlaczego kolejną grupę wandali nazywasz ekipą remontową?

Ponieważ nie wiem co faktycznie zrobili.
Może istnieje jakaś dokumentacja, a obecne malowanie może jest tylko tymczasowym podkładem? - moje wątpliwości działają na korzyść sprawców.

Natomiast zrujnowanie stanowiska ppanc. w Szczecinie, które przywołujesz, to podwójny wandalizm ponieważ działano świadomie i z premedytacją, a ponadto inicjator akcji, p. Aleksander Ostasz, we wrześniu br. został wyróżniony przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Złotą Odznaką „Za opiekę nad zabytkami” ...

Wandalizm to także niektóre działania Stowarzyszenia Pro Fortalicium - gdy świadomie i z premedytacją fałszują historię, jak w przypadku schronu przy tamie w Wymysłowie nazywanego obrazowo "kwadraciokiem".

Czas pokaże czy "ekipa remontowa" ze Starych Jabłonek dołączy do grona wandali i w jakim stylu...
:)

DaSk 
kapitan

Kraj:
Poland

Wysłany: 2014-11-14, 21:44   

A co z malowaniem w Jastarni?

Owicz 
starszy chorąży

Kraj:
Poland

Wysłany: 2014-11-15, 16:31   

Aufmann napisał/a:
Poświęciłem mu jednak zbyt mało czasu, aby być równorzędnym partnerem w dyskusji.

Wszystko zależy od tematu dyskusji. Ocena wykonanych prac a określenie jak powinny zostać wykonane to tylko pozornie to samo zagadnienie. Ja osobiście nie podjąłbym się zadecydowania o (ewentualnym) wykonaniu malowania niemieckiego schronu, bez: starannego przebadania śladów farb na jego ścianach (jeżeli takowe udało by się odszukać), porównania z zachowanymi śladami malowania na innych obiektach tej i innych pozycji (pochodzących z podobnego okresu i wzniesionych w podobnej lokalizacji), konsultacji z osobami prowadzącymi badania fortyfikacji niemieckich.

Odpowiedz do tematu