FORTYFIKACJE.NET
Niezależne Forum i Portal miłośników Fortyfikacji i Wojska Polskiego

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
fort dubno
Autor Wiadomość
dehn 
major

Kraj:
Poland

Wysłany: 2007-09-12, 17:11   

A czy coś wiadomo na temat tego dzieła obronnego położonego na przeciwko fortu po drugiej stronie torów?

A_Kuziak 
starszy chorąży sztabowy

Kraj:
Ukraine

Wysłany: 2007-09-12, 20:21   

Рисунки :
http://fortyfikacje.net/f...?t=550&start=20
Как и сам форт, отдельное укрепление заброшено.

Volodarsky 
starszy chorąży

Kraj:
Ukraine

Wysłany: 2007-10-12, 13:48   

dehn napisał/a:
A czy coś wiadomo na temat tego dzieła obronnego położonego na przeciwko fortu po drugiej stronie torów?

Dzialo obronne na poludniowyj wshod od fortu, na bagne Ikwy - to cos na podobie malego redutu dla piechoty. W planie - okragle, pozycja dla piechoty (row strelecki) z brustwerom na podobie glasisa, w plane ten row wyglada jak V, rogamy na wshod.
Otochone rowem wodnym. Centrum tego V - nie rozumien, co tam za planowanie...ruina z ziemli.

Mo, to slady od walki z lata 1916, bo te dzielo bylo peredowym punktom oporu austriakow.

Ale ja tulko raz jeden tam hodzil, i nie wse dzielo ogladal... :roll:

DaSk 
kapitan

Kraj:
Poland

Wysłany: 2008-01-21, 18:32   

Znalazlem link do mapy fortu

http://www.mapywig.org/viewpage.php?page_id=29

Niezla robota!

Gratulacje

Volodarsky 
starszy chorąży

Kraj:
Ukraine

Wysłany: 2008-01-22, 09:37   

DaSk napisał/a:
Znalazlem link do mapy fortu

http://www.mapywig.org/viewpage.php?page_id=29

).2
DaSk, DZIEKI! Bardzo dziekuje za ten link - to superska mapka! :14

Volodarsky 
starszy chorąży

Kraj:
Ukraine

Wysłany: 2008-03-13, 14:53   

sqh napisał/a:
Umocnienia w Zahorcach pod Dubnem ....Na forcie wzniesiono prochownie i koszary oraz odkryte stanowiska artylerii na wale (w 1892 było to 8 dział 9-calowych i 8 dział 6-calowych). Dzieło obliczone było na batalion piechoty plus oddziały pomocnicze.

W 1908 roku budowę umocnień przerwano (choć dziwne trochę, że trwała ona aż tyle czasu; może chodzi po prostu o kasację fortu) – ponoć z kuriozalnego powodu, że po zajęciu przez nieprzyjaciela, umocnienia mogą być wykorzystane przeciwko Rosjanom… Fort rozbrojono i odtąd stanowił on koszary batalionu karnego. W 1915 Austriacy zajęli go bez walki, ale w 1916 zostali zeń wyparci, a odchodząc, wysadzili koszary i dzieła obronne w przeciwskarpie.

SQH, scad informacja pro dziala 9-calowy? Mam wiadomosc, co w tem forte dziala buly tulko 2,5; 3,4; 6 i 8-calowy.

Garnizon - rota artylerii, to glowny obroncy, i piechota z rot Selenginskiego polku.
Od lata 1908 rota artylerii przeprowadzeno do Wladiwistoka, i wszystkie bron - teraz.
I scad informacja pro wysadzenie kofrow w rowie i koszar austrijakami w 1916, a ne rosjanamy w 1915?

sqh 
Expert

Kraj:
Poland

Wysłany: 2011-04-17, 18:13   

Volodarsky, wybacz, że odpowiadam po trzech latach - ale przez ten czas nie zaglądałem do niniejszego wątku i nie zauważyłem Twojego pytania.

Informacje o forcie pochodzą z artykułu ppłka L. Schmidta "Obrona Fortu Zahorce", jaki ukazał się w nr 6/1933 "Przeglądu Wojskowo-Technicznego". Nie wykluczam, że mogą one być niepełne, lub wręcz błędne. Nie sądzę bowiem, że ppłk Schmidt miał dostęp np. do dokładniejszych źródeł rosyjskich.

* * *

A do wątku zajrzałem i niniejszym podbijam go, by zapytać, czy ktoś z Was przez owe trzy lata pozyskał jakieś nowe informacje o forcie i zechciałby się tu nimi podzielić.

W najbliższy czwartek jadę bowiem na Ukrainę, porównać stan zachowania zabudowy niektórych tamtejszych garnizonów z materiałami archiwalnymi, odnalezionymi głównie z CAW. Całą sobotę mam zaplanowaną na Dubno i fort Zahorce, o którym dysponuję m. in. projektami i sprawozdaniami z robót konserwacyjnych i modernizacyjnych, prowadzonych w latach '30. Przeglądam więc sukcesywnie fortyfikacyjne fora i galerie ukraińsko- i rosyjskojęzyczne; znalazłem też informację, że w ubiegłym roku odnaleziono i upamiętniono, podczas polsko-ukraińskiej uroczystości, bratnią mogiłę obrońców fortu.

Wizja lokalna na forcie niewątpliwie zaowocuje jakimś artykułem, bo archiwaliów o nim jest dość sporo, tylko trzeba je teraz porównać ze stanem zachowania obiektu.

Volodarsky 
starszy chorąży

Kraj:
Ukraine

Wysłany: 2011-04-18, 10:47   

sqh napisał/a:
Volodarsky, wybacz, że odpowiadam po trzech latach - ale przez ten czas nie zaglądałem do niniejszego wątku i nie zauważyłem Twojego pytania.

Informacje o forcie pochodzą z artykułu ppłka L. Schmidta "Obrona Fortu Zahorce", jaki ukazał się w nr 6/1933 "Przeglądu Wojskowo-Technicznego". Nie wykluczam, że mogą one być niepełne, lub wręcz błędne. Nie sądzę bowiem, że ppłk Schmidt miał dostęp np. do dokładniejszych źródeł rosyjskich.

* * *

A do wątku zajrzałem i niniejszym podbijam go, by zapytać, czy ktoś z Was przez owe trzy lata pozyskał jakieś nowe informacje o forcie i zechciałby się tu nimi podzielić.

W najbliższy czwartek jadę bowiem na Ukrainę, porównać stan zachowania zabudowy niektórych tamtejszych garnizonów z materiałami archiwalnymi, odnalezionymi głównie z CAW. Całą sobotę mam zaplanowaną na Dubno i fort Zahorce, o którym dysponuję m. in. projektami i sprawozdaniami z robót konserwacyjnych i modernizacyjnych, prowadzonych w latach '30. Przeglądam więc sukcesywnie fortyfikacyjne fora i galerie ukraińsko- i rosyjskojęzyczne; znalazłem też informację, że w ubiegłym roku odnaleziono i upamiętniono, podczas polsko-ukraińskiej uroczystości, bratnią mogiłę obrońców fortu.

Wizja lokalna na forcie niewątpliwie zaowocuje jakimś artykułem, bo archiwaliów o nim jest dość sporo, tylko trzeba je teraz porównać ze stanem zachowania obiektu.

W latach 2008-2009 ja napisal malu ksiazku pro trojkat twerdz Wolynskich - Rowne, Luck i fort-zastawu Dubno. Na podstawe badan terenowych, studij na ruinach fortow Rownego, Lucka i Dubna, i materialow archiwalnych z Rosji.
Opisal, co to za umocnenia buly, jaki maly widok, z rzutami i zdjecjamy stany.
Opisal istorju budownictwa fortu Dubienskiego na podstawe archiwalnego opisu, jego modernizacju w latach 1890-h.
Do lat 1914-20, pro umocnenia w te lata i pozdnej - tulko na paru stronok.
Ale wydawnictwo, z ktorym mam umowu na wydanie tej ksiagy, za 1,5 roky tak nic i nie wydalo. Mam tylko odpowied "Problemy z pieniadzamy" ).9

sqh 
Expert

Kraj:
Poland

Wysłany: 2011-04-18, 13:27   

Volodarsky napisał/a:
Ale wydawnictwo, z ktorym mam umowu na wydanie tej ksiagy, za 1,5 roky tak nic i nie wydalo. Mam tylko odpowied "Problemy z pieniadzamy" ).9

To fatalnie, bo taką książkę bardzo chętnie bym przeczytał :cry: Na pocieszenie mogę Ci powiedzieć, że bywa gorzej - właśnie się procesuję (i nie tylko ja) z jednym łobuzem, który wydał parę prac, a autorom nie zapłacił ani grosza.

O Równem i Łucku w polskich archiwach znalazłem, jak dotąd, bardzo mało informacji - te twierdze nie były w ogóle modernizowane. Dopiero w 1939 roku planowano rozpocząć na Wołyniu budowę nowoczesnego odcinka umocnionego w rejonie Dubno-Chorupań-Młynów, jednak z powodu mobilizacji i wybuchu wojny prac tych nie rozpoczęto.

Natomiast znacznie więcej uwagi poświęcono samemu fortowi Zahorce i dlatego też jadę tam właśnie, skonfrontować treść archiwaliów z rzeczywistością.

Jeśli masz możliwość podjechać do Zahorzec w sobotę, lub ewentualnie w piątek, to się możemy spotkać w terenie i nie tylko... ).5

Volodarsky 
starszy chorąży

Kraj:
Ukraine

Wysłany: 2011-04-18, 14:41   

Szkoda, ale w sobote-niedziele powinien byc w Iwano-Frankowske (ex-Stanislaw) na mejsce walki od lata 1917. Terminowe badania terenowe schronow betonowych w tem rejone, bo nawiosne chlopaki mejsciewy zaczaly ich rozbierac na metal. Za tydzien-dwa tam bede tulko kupa odlamkow...

Pro plany umocnenia Mlynowa-Dubno czital artikul jeden. Wiem, co na polnoc od Lucka jeden z zaporow dla wody byl zbudowan (kolo wsi Zhydyczin).

Odpowiedz do tematu