FORTYFIKACJE.NET
Niezależne Forum i Portal miłośników Fortyfikacji i Wojska Polskiego

Fortyfikacje po II wojnie światowej - stanowiska rakiet w pobliżu kampinosa

dehn - 2006-08-11, 13:27
Temat postu: stanowiska rakiet w pobliżu kampinosa
witam
jaki typ rakiet był montowany w tego typu jednostkach jak na poniższych zdjęciach. bo oglądając zdjęcia satelitarne polski często znajduje takiego typu stanowiska rakiet.
pozdrawiam

Arkady - 2006-08-12, 12:22

Ten pierwszy to 2. dywizjon rakietowy w Dębinie i zarazem najciekawszy z podwarszawskich z racji tego, że widoczne stanowiska są pod planowany zestaw S-300. Obecnie stoją tam zmodernizowane Newy-SC. Pozostałe dwa dywizjony to typowe stanowiska pod zestaw S-125 "Newa".
Znaleźć można też dywizjony z zestawami S-75 "Wołchow" wyglądające przykładowo tak jak ten w załączniku (5. do w Słupnie k/Warszawy).

dehn - 2006-08-12, 16:23

witam
mam takie pytanie kiedy wznoszono takie stanowiska i ile bo ilekroć oglądam zdjęcia satelitarne zawsze mnie to nurtuje.
pozdrawiam

Schliemann - 2006-08-12, 18:12

He, he... właściwie to moja działka, dwa latka dzielnie odsłużyłem w takich schronach ).1

Formalnie rakietyzacja OPL zaczęła się w 1959 r. Wysłano na przeszkolenie specjalną grupę przeciwlotników do ZSRR (wszyscy wrócili ;) ). Następnie sformowano jednostkę szkoleniową OSSA - Giżycko, potem Gołdap, a ostatecznie Bemowo Piskie (k. Orzysza). Przenosiny były wymuszanie względami zapewnienia odpowiedniego maskowania i bezpieczeństwa supertajnej broni.

Od września do listopada 1959r. skierowano do OSSA pierwszy z dwóch zestawów rakietowych SA-75 "Dwina", drugi skierowano do 9 DAP. W skład pierwszego w Polsce zestawu rakietowego wchodziły:

pięciokabinowa stacja naprowadzania rakiet (SNR);
6 wyrzutni rakiet;
2 rakiety W-750;
1 przekrój szkolny rakiety W-750;
zespół zasilania - elektrownia polowa;
samochody transportowo-załadowcze rakiet (STZ);
sprzęt technologiczny do elaboracji rakiet.

Równocześnie w latach 1959-1963 budowano stanowiska dla poszczególnych rakietowych dywizjonów bojowych na terenie całej Polski. Od 1963 rozpoczęto przezbrajanie dywizjonów na nowe zestawy rakietowe S-75 "Wołchow". Od 1969 r. rozpoczęto wprowadzanie zestawów S-125 "Newa", które pozostają w służbie do dziś ).11

Najnowszym zestawem jakim dysponujemy jest S-200WE "Wega-E" (od 1985 roku). Zestaw ten wymaga olbrzymich schronów z komunikacją szynową dla ukrytych tam wyrzutni. Potęga! Co ciekawe - w rakietach przewidywano użycie głowic jądrowych (do niszczenia całych lotniczych zespołów uderzeniowych na dużych odległościach do 255 km ). W takie rakiety wyposażono tylko 78 pułk artylerii OPK z Mrzeżyna.

I na tym koniec budowy... Na nowoczesne zestawy S-300 już nie zasłużyliśmy (bo "Solidarność" była niegrzeczna), komuna sie skończyła, a nic nowego nie widać. Amerykańce "Patriotów" raczej nie dadzą... chyba że za 20 lat - jak te zezłomowane F16.

dehn - 2006-08-12, 19:01

witam
gdzie były takie bazy na terenie mazowsza bo już naliczyłem 4 i czy one wchodziły do jakiegoś okręgu wojskowego i jak on nazywał.
pozdrawiam

Arkady - 2006-08-13, 10:19

Kol. Schliemann w zasadzie wyjaśnił historię rakietyzacji wojsk OPK.
W ramach uzupełnienia (niektóre informacje za Serwisem militarnym Bezpieczeństwo):
1. Z. 055 z dn. 03. 06.1959 r. - D-ca WL i OPL do dnia 01.09.1959 r. sformuje:
- Ośrodek Szkolenia Specjalistów Artylerii OPL OK (1015) Gołdap
2. Z. 016 z dn. 11.02.1960 r. - D-ca WL i OPL do dnia 15.04.1960 r. sformuje:
- cztery do OPL o stanie osobowym 223 żołnierzy
- jeden dt o stanie 243 żołnierzy
Plan formowania:
- 2. do (1032) bez m.p.(Dębina)
- 3. do (1140) bez m. p. (Nadarzyn)
- 4. do (1235) bez m. p. (Baniocha)
- 5. do (1329) bez m. p. (Słupno)
- 1. dt (1450) bezm. p. (Książenice)
Nowosformowane jednostki włączyć w skład 9. DA
oraz rozformować:
- 87.pa OPL (2704) Warszawa
- 94. pa OPL (2600) Warszawa
- 60. baterię dowodzenia 9 DA (bn) Warszawa

W rejonie Warszawy stacjonowała 3. DA OPK, później przeformowana w 3. Brygadę Rakietową OPK.

3 Dywizja Artylerii OPK (3688) - Warszawa, ul. 11 Listopada

83 ddow - (1560) - Warszawa, ul. 11 Listopada

(dywizjony wyposażone w zestaw SA-75 Dwina/S-75 Wołchow)
1 dt (1450) – Książenice k. Grodziska Maz.
2 do (1032) – Dębina k. Kazunia (rozf. w 1993 r.)
3 do (1140) – Nadarzyn (rozf. w 1989 r.)
4 do (1235) – Baniocha k. Góry Kalwarii - Domanówek (rozf. w 2000)
5 do (1329) – Słupno k. Radzymina
6 do (1033) – Chrcynno k. Nasielska (rozf. w 2000 r.)
7 do (1037) – Pustelnik k. Mińska Maz. (rozf. w 2000r.)
8 do (1040) – Lesznowola k. Grójca (rozf. w 1995 r.)
9 do (1041) – Teresin k. Sochaczewa (rozf. w 2001 r.)

10 dt (1044) – Struga k. Marek (Czarna Struga)

(dywizjony wyposażone w zestaw S-125)
60 do (2361) – Olszewnica k. Chotomowa
61 do (2367) – Małocice k. Kazunia (rozf. w 2002 r.)
62 do (2370) – Borzęcin k. Ożarowa Maz. (Mariew)
63 do (2380) – Rusiec k. Nadarzyna (rozf. w 2000 r.)

dehn - 2006-08-13, 13:06

witam
oglądając zdjęcia satelitarne zauwarzłem taką zasade w każdej jednostce jest po 6 stanowisk czy to jest reguła. byłem w podobnej bazie w miejscowości Sobieszewo jest tam 6 stanowisk i pośrodku jest schron dowodzenia tylko że nie mogłem wejść do środka bo wejście było zakratowane by uratować żadkie rodzaje nietoperzy ).1 ).9 .
pozdrawiam

chudzin - 2006-08-13, 13:22

BTW - ciekawe kiedy nowe służby wojskowe zainteresują się tym wątkiem ;-)
Arkady - 2006-08-14, 11:50

Zasada jest taka, że dywizjony "wołchowowskie" miały po 6 stanowisk o układzie centralnym ze schronem baterii radiotechnicznej w środku. Spotyka się dwa rodzaje schronów i dwa układy stanowisk (na planie sześciokąta równobocznego i w układzie wachlarzowym). Stanowiska miały obwałowanie na planie okręgu.
Dyzwizjony "newowskie" miały inną infrastrukturę i po 4 stanowiska startowe w układzie wachlarzowym. Schron był również w środku. Stanowiska miały dla odmiany obwałowanie na planie kwadratu lub wydłużonego prostokąta.
23.dywizjon ogniowy w Sobieszewie został ponad rok temu zasypany i zamknięty. To typowy dywizjon z zestawem S-75M Wołchow. Układ stanowisk jak widać wachlarzowy.

PS
Ten temat to niestety już prawie historia, więc tajemnic żadnych tu nie zdradzamy. Niemniej jest ciekawy i słabo opisany - szczególnie jego aspekt fortyfikacyjny.

Skoczek - 2006-08-14, 11:56

A nie ma ktoś może planów schronów z takich stanowisk?
Popieram temat historyczny ).1 Cóż to za tajemnica widoczna gołym okiem z satelity ).11

dehn - 2006-08-14, 18:40

witam
jak byłem w sobieszewie to wejście do schronu głównego było osłonięte przelotnią zrobioną z prefabrykowanych elementów takich jak okopy w forcie VIII służew. od wewnątrz schronu był namalowany rysunek ewakuacji schronu czyli dokładny plan obiektu(wydaje mi się że to jest reguła). www.sprawa.pl/spnumer87/bylem.htm jest tu ciekawy opis historii jednostki w sobieszewie.
pozdrawiam

dehn - 2006-08-28, 14:55

witam
czy ktoś mógłby mi wyjaśnićczemu zrezygnowano używania tego typu stanowisk.
pozdrawiam

Arkady - 2006-08-30, 08:11

System S-75M Wołchow został po prostu całkowicie wycofany z uzbrojenia. Rzeczywiście był już nieco przestarzały.
Zestawy S-125 Newa po części zostały zmodernizowane do wersji mobilnej Newa-SC, a po części też wycofane. Obecnie około 25% starych dywizjonów jest w służbie.
Nowych PZR jak wiadomo nie kupujemy.

Schliemann - 2006-10-10, 10:28

Ano nie kupujemy...

Wiecie dlaczego tak środowiska wojskowe (naciskając na Kaczorów) cisną na ulokowanie u nas części systemu amerykańskiej "tarczy antyrakietowej"?
Ha... właśnie dlatego, że taka baza antyrakiet posiadałaby gigantyczną obronę OPL (zapewne zestawy "Patriot" albo coś lepszego z niebem pełnym AWACS-ów) - przy okazji chroniącą cały obszar centralnej Polski. Same antyrakiety dla Polski są bez znaczenia - ale obrona OPL jak najbardziej :D A że nie ma i nie będzie kasy na nowe zestawy - więc...

Na tanich Ruskich nie mamy co liczyć - choć oni od lat 70 poszli już mocno do przodu - wyprzedzając często przereklamowanych Amerykańców look: http://www.czasopismasp.m...-71_07_2005.pdf

Przy okazji - oto główna przyczyna pożegnania ze stacjonarnymi stanowiskami OPK - kilka ilustracji "nowej" NEWY http://www.wze.com.pl/oferta/newa.htm Co ciekawe, początkowo SNR (stacj. naprowadzania rakiet) także ulokowano na podwoziu czołgowym tak jak wyrzutnie (T-54 - widoczek u dołu).
Później jednak postawiono jednak na bardziej ekonomiczną trakcję kołową, SNR "NEWY SC" razem z kabiną załadowano na podwozie "Tatry" - przerobione - od słynnych SCUD-ów (chyba wersja B - http://www.mda.mil/mdalin...s_lg/scud-b.jpg ). Wyrzutnie dalej są jednak na podwoziu czołgowym - tyle że nowszym.

A także sporo wycofanym już zestawie rakietowym "Wołchow" - można zobaczyć tu: http://infowsparcie.net/w...s75wolchow.html

Poniżej - pierwsza wersja SNR od nowej NEWY

chudzin - 2006-10-10, 10:32

Natknąłem się kiedyś na coś takiego pod Rembertowem :-)
Schliemann - 2006-10-10, 13:51

Starą SNR-kę czy nową widziałeś? Swoją drogą osobna kabina antenowa była bardziej ludzkim rozwiązaniem - a tak jak teraz na kołach i tuż przy antenach... współczucie dla obsługi. Zbyt długie przebywanie może wywołać niezłą buzałę w mózgu... no i niszczy masowo Y-greki (oj synów wojskowych nie będzie ).1 ).
chudzin - 2006-10-10, 14:51

Pewnie nową, bo to w końcu i WITU niedaleko i rawar/radwar. A długo to nie stało.
Waikiki - 2007-05-16, 22:47

Witajcie,
odgrzewam stary temat ponieważ ostatnio objechałem sobie wszystkie dostępne bazy pierścienia warszawskiego.

No i mam pytanie... jak działały takie jednostki? Bo we wszystkich bazach są podobne elementy: centralny hangar (?) ze schronem OPL, otoczony obwałowanymi stanowiskami, do których prowadzą wyjeżdżone ścieżki. Do tego jakiś budynek koszarowy, strózówki, nieumocnione hangary "remontowe" (?), garaże...

Byłbym bardzo wdzięczny, gdyby ktoś napisał jak wyglądał dzień z życia takiej jednostki, co się gdzie działo, gdzie stały wyrzutnie, jak wyglądały (może jakieś zdjęcia), co następowało w przypadku alarmu bojowego, ile osób było zatrudnionych przu obsłudze...

Z góry baaaardzo dziekuję.

dolek - 2007-05-17, 21:38

Tytułem sprstowania Schliemann napisał :

....Później jednak postawiono jednak na bardziej ekonomiczną trakcję kołową, SNR "NEWY SC" razem z kabiną załadowano na podwozie "Tatry" - przerobione - od słynnych SCUD-ów (chyba wersja B - .....

nie jestem "rakietowcem" ale podwozie wyrzutni SCUD B czyli R-300 9K72 "ELBRUS" było marki UAZ-543A a nie "TATRA" (informacja na podstawie "Rozwój systemów rakiet balistycznych bazowania lądowego Rosji" - Akademia Obrony Narodowej W-wa 1999) co z resztą widać na zdjęciu po otwarciu dołączonego linka

Przem - 2007-05-18, 10:56

A jeszcze konkretniej to MAZ-543
dolek - 2007-05-18, 11:29

Też mi sie wydawało że MAZ , ale podaję za żródłem które wydała Akademia Obrony Narodowej tj całkiem pokażnego skryptu z opracowaniem na ten temat
Schliemann - 2007-05-20, 16:36

Faktycznie palnąłem kulą w płot...

Byłem przekonany, że te wszystkie pojazdy zaprojektowali Czesi z Tatry (faktycznie specjalizowali się w ciężkich pojazdach dla całego Układu Warszawskiego) a Rosjanie robili to licencyjnie. Są nawet podobne stylistyką do czeskich cieżkich ciągników...
Żadna to nowość - coś jak rosyjsko-amerykańska "Pobieda/Warszawa" czy rosyjsko-włoska "Łada", o brytyjskich silnikach pierwszych rosyjskich odrzutowców nie wspominając.

Tu jest cała historia o rozwoju pojazdu MAZ-543 z Mińska rodem: http://legion.wplus.net/guide/army/tr/maz543.shtml

Swoją drogą to dziwne, że "naszą" NEWĘ załadowano na taki "wrogi" pojazd (tu też nie wiem dokładnie czy to od tego modelu SCUD-a). Części kiedyś zabraknie i Łukaszenko będzie się śmiał. BTW - pierwsze ruskie wyrzutnie rakiet tej klasy wożono na podwoziach czołgów IS-3. Nie uczymy się widać na cudzych błędach... a tyle lat minęło.

Dzięki dolek za wyłapanie i sprostowanie...

Pozdro

dehn - 2008-10-09, 19:50

Bardzo lubię oglądać zdjęcia fortyfikacji i co pewien czas są dodawane bardziej aktualne zdjęcia. Oglądając różne fortyfikacje rejonu Warszawa-Modlin-Zegrze stwierdzam że na większości jednostek obrony plot nastąpiły zmiany w układzie wałów może ktoś wie czemu. Na przykład daję stare zdjęcie jednostki w Dębinie i aktualne.

PS
Mam nadzieję że nowe służby wojskowe nie zamkną za ujawnianie tajemnicy państwowej.